Metin Kutusu: BÜLTEN EGE MÜHENDİSLİK 
NİSAN-HAZİRAN 2005
Sayı-2

 

 

 

 

Deniz Suyundan Tatlı Su Eldesinde Ters Ozmoz Yöntemi

 

Yunanistan’ın Halkida Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof.Dr. Stamatios Avlonitis, Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’ni ziyaret ederek, Ters Ozmoz Yöntemiyle Su Arıtımı ve Deniz Suyundan Tatlı Su Üretimi üzerine bir konferans verdi. Konferansa Mühendislik Fakültesi’nin farkli bölümlerinden öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldılar. Yunanistan’nın su sıkıntısı çekilen kıyı bölgelerinde ve Ege Adalarında ters ozmoz yöntemiyle deniz suyundan tatlı su üretimin giderek yaygınlaştığını belirten Prof.Dr. Avlonitis, bu yöntemle su sıkıntısı çekilen kurak bölgelerde deniz suyundan tatlı su üretiminin gelişen teknolojiyle birlikte her geçen yıl daha da ucuza mal  edildiğini belirtti. Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Mustafa Türksever ve Dekan Yardımcıları Prof.Dr. Nalan Kabay ve Prof.Dr. Semih Ötleş ile görüşen Prof.Dr. Avlonitis, iki üniversite arasında işbirliğinin yaygınlaştırılmasına çok önem verdiklerini belirtti. Mühendislik Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof.Dr. Nalan Kabay, Deniz Suyundan bor giderilmesi üzerine Prof.Dr. Avlonitis ile birlikte ortaklaşa bir araştırma projesi yürüttüklerini belirterek, iki üniversite arasında öğrenci ve öğretim üyesi değişim protokolünün de çok yakın bir gelecekte hazırlanacağını belirtti.

 

 

Ege Üniversitesi Japonya’nın Nara Bilim ve Teknoloji Enstitüsü ile

işbirliği anlaşması imzaladı

 

Ege Üniversitesi Mühendislik ve Fen Fakültesi ile Fen Bilimleri Enstitüsü, Japonya’da bulunan Nara Bilim ve Teknoloji Enstitüsü (NAIST) ile akademik işbirliği ve öğrenci değişim protokolünü imzaladı. Bu protokolün resmiyet kazanmasından sonra ilk resmi ziyaret NAIST Rektör Yardımcısı  Prof.Yoshiaki Kobuke tarafından Ege Üniversitesi’ne gerçekleştirildi. Ege Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr.Fikret İkiz, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof.Mustafa Türksever, Fen Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Bekir Çetinkaya ile işbirliği konularında görüşen Prof.Yoshiaki Kobuke, Fen ve Mühendislik Fakültelerinde bilimsel araştırma konularında birer konferans verdi. Son yıllarda giderek önem kazanan Nanoteknoloji konularında araştırmalar yapan Prof.Kobuke, çok yakın bir gelecekte yarıiletken malzemeler yerine nanoteknoloji malzemeleri olarak adlandırılan ultra-hızlı, moleküler nano boyutta supramoleküler sistemlerin bilgisayar çiplerinde  kullanılacağını vurguladı. Prof.Kobuke, E.Ü.Fen Fakültesi Kimya Bölümü’nden mezun Zafer UYAR’ın şu anda kendi laboratuvarlarında doktora çalışmalarını sürdürmekte olduğunu ve  kendisinden çok memnun olduğunu söyledi. Mühendislik Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof.Dr.Nalan Kabay, önümüzdeki yıllarda NAIST ile olan ilişkilerini dahada geliştirmek istediklerini, bu bağlamda gerçekleştirilen akademik değişim ve işbirliği protokolleri vasıtasıyla bu enstitüyle öğrenci ve akademik eleman değişimini hemen başlatmak istediklerini belirtti. 

 

 

Mühendislik Fakültesi Öğrencilerinin Başarıları

 

Ege Üniversitesi ile akademik işbirliği ve öğrenci değişim protokolünü beş yıl süreyle daha yenileyen Japonya’nın Kumamoto Üniversitesi’nde, Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi mezunu 3 öğrenci, 2005-2006 öğretim yılında yüksek lisans eğitimine başlayacaklar. Biyomühendislik Bölümü’nden Pelin ASLAN, Gıda Mühendisliği Bölümü’nden Ruhan AŞKIN ve Kimya Mühendisliği Bölümü’nden Özge ALTUNTAŞOĞLU Japonya’nın en prestijli bursu olan Monbukagakusho Bursu’nu  (Japonya Milli Eğitim ve Bilim Bakanlığı bursu) alarak Kumamoto’ya gitme başarısını elde ettiler. Halen bu üniversitede Yüksek Lisans eğitimine devam eden Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü mezunu Özlem KUTLU, yine aynı burs ile Kumamoto Üniversitesi’nde doktora yapmaya hak kazandı. Mühendislik Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof.Dr.Nalan KABAY, şu anda Kumamoto Üniversitesi’nde lisans üstü eğitim ve araştırma yapan 7 Ege’li öğrencinin bulunduğunu, bu öğrencilerin yanına fakültelerinden 3 öğrenci daha gönderebilmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, iki üniversite arasındaki işbirliğini daha uzun yıllar sürdürmek istediklerini belirtti.

 

 

Şahinler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Kemal ŞAHİN’in

Fakültemizi Ziyareti

 

"Şahinler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Kemal ŞAHİN 22 Nisan 2005 tarihinde Tekstil Mühendisliği Bölümümüzün davetlisi olarak Fakültemizi ziyaret ederek öğrencilerimize bir konferans vermiştir. Söyleşi tarzında gerçekleştirdiği konferansta Sayın Kemal ŞAHİN, öğrencilerimize güncel konularda gerçek yaşam deneyimine dayanan değerli bilgiler aktarmıştır. Konferansın son bölümünde öğrencilerin sorularını yanıtladıktan sonra Tekstil Mühendisliği orta bahçesinde düzenlenen kokteylde Dekanımız, Dekan Yardımcılarımız, Tekstil Mühendisliği Bölüm Başkanı ve yardımcılarının ve öğretim kadrosunun katılımıyla Sayın Kemal ŞAHİN, öğrencilere bire bir görüşme olanağı sunduğu bir sohbet gerçekleştirmiştir. Sayın Kemal ŞAHİN’e, yoğun gündemi arasında zaman yaratarak üniversitemizi ziyaret ettiği için teşekkür ediyoruz."

 

 

Mühendislik Bilimleri Günleri

 

Ege Üniversitesi’nin 50.Kuruluş Yıldönümü Etkinlikleri kapsamında İzmir ilinde bulunan bazı liselerden öğrenciler Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesini ziyaret etmeye başladılar. Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof.Dr.Nalan Kabay, Mühendislik Fakültesi Bölümlerini İzmirli lise öğrencilerine daha yakından tanıtmak ve İzmir’li gençlerin mühendislik bilimlerine ilgi duymalarını sağlamak amacıyla bu etkinliği  düzenlediklerini belirtti.  İzmir’in başarılı lise öğrencilerinin Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi bölümlerinde eğitim görmelerine üniversitemiz tarafından büyük önem verildiğini söyleyen Prof.Dr.Nalan Kabay sözlerine şöyle devam etti: “ İzmirli başarılı liseli geçlerimize mühendislik bilimlerini sevdirmek ve ileride üniversite tercihlerinde fakültemizin bölümlerine yönlendirmek amacıyla bu etkinliği düzenlemiş bulunuyoruz. Bu kapsamda Fakültemizin Bilgisayar, Biyomühendislik, Deri Mühendisliği, Elektrik-Elektronik, İnşaat, Kimya, Makine ve Tekstil Mühendisliği Bölümleri öğrencilerimizin ilgilerini çekecek görsel deneme ve sunumlar hazırladılar. İlk kez bu sene gerçekleştirilen bu etkinliğe İzmir Fen Lisesi, Konak Anadolu Lisesi ve Karşıyaka Süleyman Demirel Süper Lisesi’nden öğrenciler davet edildiler. Öğrenciler bu etkinliğe büyük ilgi  gösteriyorlar. Bu etkinliği geleneksel olarak yaygınlaştırıp, heryıl gerçekleştirmek istiyoruz”.

 

 

2005 Akademik Kurul - Kokteyl Görüntüleri