Semineri Veren: Doç. Dr. Duygu SAĞ WİNGENDER (İBG)

Konu: Kanserde Makrofaj Polarizasyonu

Tarih: 05.12.2019

Saat: 13:00

 

 

Yer: EÜ Mühendislik Fakültesi Biyomühendislik Bölümü Konferans Salonu

 

 

Doç. Dr. Duygu SAĞ WİNGENDER'in Özgeçmişi:

Lisans eğitimimi 2003 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Biyoloji alanında tamamlamıştır. Daha sonra, Louisville Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden disiplinler arası çalışmalar yapmak üzere burs almaya hak kazanarak Mikrobiyoloji ve İmmünoloji doktora birleşik programına başlamak için ABD’ye gitmiştir. Doktora çalışmalarında metabolizma ve inflamasyon arasında önemli bir moleküler bağlantı keşfetmiştir. Aynı yıl ABD’nin Kaliforniya Eyaleti San Diego şehrinde bulunan “La Jolla Alerji ve İmmünoloji Enstitüsü’nde doktora sonrası araştırmalarına başlamıştır. Burada, kolestrolün bağışıklık sistemi hücrelerine etkisi ve kanser immünolojisi üzerine önemli buluşlar yapmıştır.

 Araştırmalarının başarısı sonucunda, Amerikan Kalp Vakfı’ndan 2 yıllık Doktora Araştırma Bursu ve Genç Araştırmacı Seyahat Bursu Ödülü; Amerikan Lökosit Biyolojisi Derneği’nden Sözlü Sunum Yarışması İkincilik Ödülü ve Seyahat Bursu Ödülü gibi çok sayıda prestijli uluslararası ödüle layık görülmüştür. Kanserle savaş için bağışıklık sistemini güçlendirmeye yönelik çalışmalarıyla L'Oreal UNESCO bir önceki yıl, 117 ülke ve 275 proje arasından “Uluslararası Yükselen Yetenek” ödülünü kazanmıştır. Uluslararası dergilerde yayınlanmış birçok makaleleri bulunmaktadır.

 Şu anda Dokuz Eylül Üniversitesi İzmir Uluslararası Biyotıp ve Genom Enstitüsü’nde kendi laboratuvarında araştırmalarına devam etmektedir.


egeduyuru@mail.ege.edu.tr
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı Tel: 3314
Ziyaretçi Sayısı 3632 Aktif Ziyaretçi Sayısı 1